Zwycięski bój Hubala pod Huciskiem, poszukiwania śladów walki

W miniony weekend zakończyły się poszukiwania miejsca zwycięskiej potyczki Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z oddziałami wojsk niemieckich, jaka miała miejsce 30 marca 1940 r. pod Huciskiem (pow. przysuski).

Pomysłodawcą i inicjatorem tych poszukiwań był (i tak jest najczęściej) Adam Sikorski, autor i prowadzący program „Było… nie minęło - kronika zwiadowców historii”, który po przeanalizowaniu dostępnych relacji żołnierzy mjr. Hubala, uczestników boju pod Huciskiem, wytypował możliwe miejsce walk. Mnie zaś przypadło w udziale zadanie polegające na przeniesieniu tych informacji na współczesne mapy i pomoc w zidentyfikowaniu miejsca potyczki w terenie. Dzięki temu, że tegoroczna zima była łagodna rekonesans przeprowadzono jeszcze w okresie zimowym, tj. 6 marca br., a poszukiwaniom tym został poświęcony odrębny odcinek  programu „Było… nie minęło” pt. „Przed natarciem” dostępny na TVP VOD, zob. http://vod.tvp.pl/24544676/przed-natarciem.

Po wstępnym rozpoznaniu terenu i określeniu miejsc poszukiwań, przyszedł czas na formalności, tj. załatwienie zgód właścicielskich oraz uzyskanie zezwolenia Konserwatora Zabytków na badania. Organizacji poszukiwań podjęło się Stowarzyszenie „Wizna 1939”, we współpracy z archeologiem Adamem Golańskim, który sprawował następnie nadzór nad pracami. Formalności, niestety, przeciągnęły się do kilku tygodni, ale w końcu ogłosiliśmy, że możemy zaczynać... Jako że warunki terenowe były bardzo trudne, a teren rozległy, a także ze względu na wyjątkowy temat, razem z red. Adamem Sikorskim zdecydowaliśmy, by do udziału w tym projekcie poza ekipą Stowarzyszenia „Wizna 1939” zaprosić także inne osoby. Dlatego też w poszukiwaniach wzięli udział także przedstawiciele innych stowarzyszeń, m.in. z Piotrkowa Trybunalskiego, Lublina, Warszawy, jak również inni pasjonaci historii, nie zrzeszeni w żadnych organizacjach. W pracach dzielnie wspierała nas młodzież z Jednostki Strzeleckiej 1939 im. kpt. Stanisława Brykalskiego z Wołomina (Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego), działającej przy Stowarzyszeniu „Wizna 1939”, jednej z nielicznych w Polsce uczestniczącej w podobnych pracach badawczych, która na zakończenie, na cmentarzu w Skłobach, uczciła pamięć mieszkańców tej miejscowości - cywilnych ofiar niemieckich działań odwetowych.

Efekty naszych badań okazały się bardzo owocne, czego w zasadzie można się było spodziewać. Poprzez udział tak licznej grupy osób zaopatrzonych w wykrywacze metali udało się odnaleźć szereg bezcennych przedmiotów, całych bądź zniszczonych, będących świadectwem tego, co się wydarzyło 30 marca 1940 r. pod Huciskiem.

Badania terenowe na polach bitwy pod Huciskiem będą kontynuowane, ale już dziś wszystkim osobom biorącym udział w poszukiwaniach oraz kolegom z bratnich stowarzyszeń składamy serdeczne podziękowanie za zaangażowanie oraz pomoc przy realizacji projektu.

Materiał filmowy z poszukiwań pod Huciskiem będzie można obejrzeć w jednym z najbliższych odcinków programu „Było… nie minęło”, do oglądania którego już teraz serdecznie zapraszamy. Więcej na temat badań pod Huciskiem można też wysłuchać w audycji radiowej na stronie Radia Fama Wołomin 94,7 FM:

http://www.radiofama.com.pl/content/poszukiwania-%C5%9Blad%C3%B3w-walki-pod-huciskiem

Jednocześnie pragniemy wyrazić nasze podziękowanie Pani Burmistrz Wołomina, Elżbiecie Radwan, oraz pracownikom Wydziału Organizacji Urzędu Miejskiego w Wołominie, za pomoc w zorganizowaniu transportu dla Strzelców z Wołomina do miejsca badań, dla których z pewnością była to wyjątkowa lekcja „żywej” historii.

Tymczasem miło nam poinformować, że w Porębie k. Wyszkowa (woj. mazowieckie), powstaje pierwszy w Polsce mural poświęcony oddziałowi mjr. Hubala, pod roboczym tytułem „Hubal w Porębie”. Dzieło przedstawia oddział majora Hubala wkraczający do tej miejscowości we wrześniu 1939 r., w drodze do walczącej Warszawy. Obraz realizowany jest przez znanych artystów, Rafała Roskowińskiego (zob. murale historyczne w Wiźnie), oraz Piotra Karsznię, pomysłodawcę i inicjatora projektu. Stowarzyszenie „Wizna 1939” patronuje temu wydarzeniu artystycznemu.

Dariusz Szymanowski

 

Poniżej fotoreportaż z rekonesansu pod Huciskiem na początku marca br., z miejsca poszukiwań, oraz z wizyty w Porębie.

Autorzy zdjęć: JS 1939 w Wołominie , Dariusz Szymanowski