Obchody 71 rocznicy bitwy pod Wizną za nami ...

W minioną sobotę i niedzielę na Górze Strękowej k. Wizny po raz kolejny odbyły się obchody 71 rocznicy bitwy pod Wizną. Tegoroczne uroczystości odbyły się pod hasłem „Nie zapomnijcie poległych w boju, nie zapomnijcie, ich miejsce w historii …” zapożyczonym ze znanego utworu 40:1 zespołu Sabaton, a ich motywem przewodnim była PAMIĘĆ o polskich żołnierzach.

Dla upamiętnienia walk pod Wizną 4 września zorganizowano 2 imprezy sportowo-turystyczne tj. spływ kajakowy Biebrzą z Brzostowa do Wizny (ok. 20km) oraz I-szy Rajd Rowerowy „Szlakiem strzelca Seweryna Biegańskiego” z Osowca do Góry Strękowej przez Biebrzański Park Narodowy (trasa ok. 40km). Przypomnijmy, że strzelec Seweryn Biegański tą samą drogę pokonał rowerem na początku września 1939r. by dostarczyć kpt. Raginisowi rozkaz z dowództwa w Twierdzy w Osowcu, który brzmiał „Pozycję pod Wizną za wszelka cenę utrzymać!”. Zaskakujące jest to, że na propozycję takiego spędzenia czasu bardzo licznie odpowiedziała młodzież, jak również, że bez żadnego przygotowania udało się pokonać ten wcale niekrótki dystans. W sposób szczególny pamięć o polskich żołnierzach uczcili członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu, którzy po kilkugodzinnym nocnym marszu z Osowca dotarli rano na Górę Strękową, by wziąć udział w głównych uroczystościach. W sobotę zrealizowano również zdjęcia do znanego wszystkim miłośnikom historii programu telewizyjnego „Było... nie minęło …” , w trakcie których wspólnie z red. Adamem Sikorskim poszukiwaliśmy śladów historii związanej ze śmiercią bohatera spod Wizny, dowódcy linii obrony odcinka „Wizna” kpt. Władysława Raginisa. Wizyta red. Adama Sikorskiego, który przyjął nasze zaproszenie była dla nas nie tylko miłym zaskoczeniem, ale przede wszystkim pozwoliła na ustalenie pewnych faktów związanych z dramatyczną historią kpt. Raginisa po jego śmierci (emisja programu w ostatnią sobotę września). Niedzielne uroczystości rozpoczęła uroczysta msza polowa z udziałem członków grup rekonstrukcji historycznych, którzy swoją obecnością sprawili organizatorom i przybyłym gościom bardzo miłą niespodziankę. Gościem specjalnym uroczystości był były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak, który uświetnił uroczystość nie tylko swoją obecnością, ale i wspaniałym, „mocnym” wystąpieniem do zgromadzonych uczestników mszy polowej. Po mszy polowej tradycyjnie już, przy ruinach schronu dowodzenia odczytano apel poległych, po którym zaprezentowano pokazy kawaleryjskie oraz pokazy kaskaderskie na koniach. Po południu w koncercie rockowym wystąpiły znane polskie zespoły Parafraza, Tempelhof i Proletaryat, a także znany polski aktor Paweł Małaszyński z zespołem Cochise. Obchody miały bardzo odświętny charakter i choć były zdecydowanie skromniejsze i wzięło w nich udział mniej osób niż w pamiętnym roku ubiegłym, to i tak najważniejsze jest to, że udało się po raz kolejny w tak uroczysty sposób uczcić pamięć o polskich żołnierzach Września 1939r.
A wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób, w tym przede wszystkim swoją obecnością, przyczynili się do uświetnienia tegorocznych uroczystości składamy gorące podziękowania.

Polecamy również relacje na stronie http://www.studioskorpion.pl