Historyczne porozumienie prooobronne

Dzisiaj w Biurze ds. Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego a Stowarzyszeniem „Wizna 1939”.

Szkolić i wychowywać! Taki wspólny cel przyświeca obu organizacjom, które działają w obszarze proobronnym oraz kultywują pamięć i tradycje polskich bohaterów. Teraz będziemy działali razem dla młodzieży i dorosłych skupionych w obu stowarzyszeniach, ale nie tylko. Ze swoimi projektami edukacyjnymi chcemy  wychodzić do wszystkich zainteresowanych. Jest wiele chlubnych kart naszej historii militarnej, wiele zapomnianych pól bitewnych i żołnierzy, którzy czekają na oddanie im należytego szacunku. Pamięć o nich, ale także przypominanie o ich heroicznych czynach to nasz obowiązek.

Chcemy mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego, który nie ma podstaw by wstydzić się własnej historii. Przeciwnie, może się nią szczycić ale nie dla własnej chwały, bo byłaby ona pusta, nie o to chodzi. Może się nią szczycić dlatego, że został ukształtowany w takim systemie wartości.

Powyższe słowa oddają istotę tego, czym jest tradycja. Jak pokazuje samo życie, dzisiaj młodzież w szczególności potrzebuje historii żywej, zainteresowania miejscami bitew i chwały narodu polskiego. Będziemy więc opowiadać na ten temat na szkoleniach proobronnych, ale także będziemy pokazywać strzelcom realne miejsca walk i wspólnie prowadzić tam badania.

Jednym z pierwszych projektów, który będziemy chcieli zrealizować wspólnie dotyczy poszukiwań miejsca kaźni por. Konstantego Radziwiłła, oficera Związku Walki Czynnej i Armii Krajowej, zamordowanego przez Niemców w 1944 r.  Ale już wkrótce czekają nas także inne ważne i ciekawe tematy.

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy wspólne działania, które już w niedługim czasie powinny przynieść wymierne efekty. Obie organizacje mają podpisane porozumienia z Ministrem Obrony Narodowej, a to zobowiązuje. Zaczynamy więc okres wytężonej pracy, a o jej efektach będziemy informowali na bieżąco.