78. rocznica bitwy pod Wizną – obchody 10 września 2017 r. (niedziela)

10 września 1939 r. w schronie dowodzenia na Górze Strękowej rozerwał się granatem dowódca odcinka - kpt. Władysław Raginis, dotrzymując honorowej przysięgi, że żywy nie opuści powierzonej mu pozycji. Dzień wcześniej, poległ śmiertelnie raniony odłamkiem pocisku por. Stanisław Brykalski, który wraz ze swoim dowódcą przysięgał bronić się do końca…
W najbliższą niedzielę oddamy hołd poległym oficerom i ich podkomendnym oraz złożymy na ich grobie wiązanki i wieńce. Przy mogile zostanie wystawiony Posterunek Honorowy, który zabezpieczy Grupa Rekonstrukcji Historycznej Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP z Osowca-Twierdzy i członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Zapraszamy na Górę Strękową tych wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć
o bohaterskich obrońcach spod Wizny.

Dla uczczenia pamięci polskich oficerów i żołnierzy spod Wizny i wszystkich innych żołnierzy z 1939 r. zostanie oddana salwa armatnia, a następnie nad grobem kpt. Raginisa i por. Brykalskiego zostanie odegrana pieśń „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie…”, po czym nastąpi złożenie kwiatów na grobie.

Jak co roku dla uczczenia pamięci żołnierzy spod Wizny hołd oddadzą hodowcy gołębi pocztowych z okolic Wizny, Łomży, Konarzyc, Nowogrodu, Jedwabnego
i Zambrowa, wypuszczając w lot 1000 gołębi pocztowych.

Tradycyjnie, dla przybyłych gości i uczestników uroczystości przewidujemy gorącą grochówkę wojskową oraz drobne upominki.

Dla miłośników militariów, specjalnie na tę okazję na Górę Strękową sprowadzimy niemiecki czołg Leopard (eksponat muzealny), przy którym nie tylko będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie, ale być może także przejechać się na krótkim odcinku.

Uroczystość zostanie upamiętniona pieczęcią okolicznościową z okazji 78. rocznicy bitwy pod Wizną.

Program uroczystości:

11.00 – Msza Święta polowa

12.00 – wprowadzenie kompanii honorowej Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

12.05 – wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego

12.10 – wystąpienia okolicznościowe, wiersze patriotyczne

12.20 – Apel Pamięci Oręża Polskiego z okazji 78. rocznicy bitwy pod Wizną odczytany przez dowódcę Jednostki Strzeleckiej 1939 im. kpt. Stanisława Brykalskiego.

12.30 – salwa armatnia

12.35 – złożenie wiązanek i kwiatów, zapalenie zniczy

13.00 – mini piknik militarny, m.in.

- prezentacja stanowiska CKM

- pokaz czołgu Leopard

- poszukiwanie skarbów wykrywaczem metali

- poczęstunek (żołnierska grochówka)

 

ZAPRASZAMY
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH