78. ROCZNICA BITWY POD WIZNĄ JUŻ ZA NAMI

W minioną niedzielę na Górze Strękowej k/Wizny już po raz ósmy oddaliśmy hołd niezłomnym obrońcom odcinka „Wizna”. Uroczystości te co roku przyciągają pasjonatów historii, ale i ludzi dobrej woli, którzy w dzień wolny od pracy czują potrzebę oddania czci obrońcom odcinka „Wizna”. Dla ekipy Stowarzyszenia „Wizna 1939” jest to honor, że już po raz kolejny możemy zorganizować taką uroczystość i że co roku sukcesywnie rośnie liczba uczestników.

Od momentu powstania oddziału, przy mogile wojennej dowódców zbierają się także strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1939 im. kpt. Stanisława Brykalskiego. W tym roku nie było inaczej. Uroczystość zabezpieczał pododdział honorowy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego (JS 1939 z Wołomina i JS 1533 z Ząbek), który wystawił także poczet flagowy i zaciągnął wartę honorową przy grobie obrońców.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza święta w intencji obrońców. Następnie uczestnicy zebrali się obok ruin schronu dowodzenia, gdzie odczytano Apel Pamięci i złożono wiązanki i wieńce. Zaraz po tym rozpoczęto piknik militarny, podczas którego można było posilić się żołnierską grochówką, przejechać się niemieckim czołgiem Leopard, a także spróbować swoich sił w poszukiwaniach wykrywaczami metali.

Tegoroczna uroczystość miała także wątek edukacyjny, ponieważ obecni na uroczystości elewi służby przygotowawczej z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu mogli w miejscu walk wysłuchać prelekcji na temat obrony odcinka „Wizna”.

Ze społecznym i strzeleckim pozdrowieniem dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do ks. Marka Kondratowicza za celebrowanie Mszy św., włożony trud i poświęcenie oraz uświetnienie swoją obecnością tegorocznych uroczystości.

Zorganizowanie tego przedsięwzięcia jest dla nas ogromnym wyzwaniem logistycznym, szczególnie że większość społeczników na co dzień mieszka w Wołominie i okolicach. Stąd nasze ogromne podziękowania dla Pani Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan, która wsparła nas organizacyjnie. Bez ciągłej życzliwości Pani Burmistrz nie byłoby możliwe wystawienia strzeleckiego pododdziału honorowego i oddanie przez strzelców hołdu swojemu patronowi. Wielki ukłon kierujemy także do Pana Roberta Makowskiego – Zastępcy Burmistrza Wołomina, który reprezentował miasto na Górze Strękowej. Niespotykana życzliwość władz samorządowych miasta Wołomin utwierdza nas w przekonaniu, że wspólnie możemy dla historii i pamięci zrobić więcej.

Za pomoc w zapewnieniu oprawy ceremonialnej dziękujemy także sierż. ZS Mirosławowi Sobieckiemu (dowódcy JS 1533) wraz ze strzelcami z Ząbek, kolegom z Grupy Rekonstrukcyjnej Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu-Twierdzy, oraz hodowcom gołębi pocztowych z okolic Wizny i Łomży, którzy w tym wyjątkowym dniu niezmiennie są obecni na Górze Strękowej i pomagają nam w organizacji uroczystości.

Żywimy nadzieję na spotkanie z Państwem w przyszłym roku, o czym nie omieszkamy poinformować na naszej stronie i profilu.

Dariusz Szymanowski 

Poniżej fotorelacja z uroczystości (autor zdjęć Marcin Sochoń).