ODSZEDŁ NASZ KAPELAN, WSPANIAŁY CZŁOWIEK – KSIĄDZ PORUCZNIK ANTONI HUMENIUK

Pogrążeni w smutku i szoku zawiadamiamy, że w czwartek 22 listopada br. odszedł nagle kapelan Stowarzyszenia „Wizna 1939", nasz przyjaciel, ks. por. Antoni Humeniuk.

Nawet ciężko nam o tym pisać, ponieważ nadal nie możemy uwierzyć, że ks. Antoni nie żyje. Odszedł nagle, pozostawiając nas w nieopisanym smutku i bez duchowego przewodnictwa. Wiele planów i zamierzeń, które mieliśmy realizować wspólnie, nagle legło w gruzach. Niezłomny kapłan, który słowa Bóg, Honor, Ojczyzna realizował w swoim życiu; w grudniu skończyłby 43 lata.

12 stycznia br. JE Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek powołał ks. por. Antoniego Humeniuka na kapelana Stowarzyszenia „Wizna 1939”.

Swoją pracę duszpasterską ks. Antoni realizował praktycznie, uczestnicząc w wielu projektach badawczych i poszukiwawczych Stowarzyszenia. Brał udział m.in. w rekonstrukcji i odsłonięciu krzyża powstańczego z 1863 r. na polu boju pod Łączką k. Długosiodła (pow. wyszkowski), a także w ekshumacji ochotników 201 Pułku Piechoty z 1920 r., odnalezionych na polu boju pod Paprocią i Pęchratką k. Andrzejewa (woj. mazowieckie). Podczas uroczystości pogrzebowej, która miała miejsce 16 marca br. w Andrzejewie i Szumowie, był uczestnikiem i koncelebrantem mszy św., a następnie poprowadził żołnierzy w ich ostatniej drodze. Ostatnio zaangażował się czynnie, jako wolontariusz, w ratownicze badania archeologiczne pod Nowogrodem (woj. podlaskie), mające na celu ekshumację szczątków żołnierzy 18 Dywizji Piechoty z 1939 r.

Ale to tylko niektóre przykłady aktywności i zaangażowania wspaniałego kapelana, wszystkie nie sposób opisać.

Był także honorowym dawcą krwi, dając innym przykład, jak można pomagać bliźniemu. Zajmował się sportem - biegał, nurkował.

Czynnie wspierał duszpastersko nie tylko Stowarzyszenie „Wizna 1939”, ale przede wszystkim żołnierzy Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, oraz całego Garnizonu Zegrze.

Niezwykła determinacja, pracowitość, umiłowanie dla wiary i bezkompromisowa postawa walki ze złem ks. Antoniego Humeniuka, będą dla nas wzorem, a Jego porywające kazania na zawsze pozostaną w naszych sercach.

ANTONI, ŻEGNAJ !!!

 Zarząd Stowarzyszenia "Wizna 1939"

 

25 listopada 2018 r. o godz. 11.00 w Kościele Garnizonowym w Zegrzu odbędzie się Msza Święta za zmarłego ks. por. Antoniego Humeniuka z udziałem Biskupa Polowego WP, na którą serdecznie zapraszamy.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 26 listopada 2018 r. o godz. 10.30 w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim (pow. słubicki, woj. lubuskie).