RAGINIS KONTRA GUDERIAN

W Wiźnie powstaje kolejne, ósme już malowidło ścienne poświęcone historii. Tym razem mjr Władysław Raginis, wzrokiem niepokonanego, będzie spoglądał w oczy swojego odwiecznego wroga, nieporównywalnie silniejszego militarnie, gen. Heinza Guderiana. Mural nawiązuje stylistyką do bitwy pod Termopilami i ma przypominać o heroiźmie i dysproporcji sił pomiędzy Polakami a Niemcami w 1939 r.

Po trzech latach przerwy ekipa dr. Rafała Roskowińskiego wraca do Wizny na plener malarstwa ściennego. Historię bohaterstwa i poświęcenia pod kierownictwem mistrza tym razem namalują studenci trzeciego roku Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autorem projektu przygotowanego z okazji 80. rocznicy bitwy pod Wizną jest Tomasz Badalski.

Mural powstanie przy współpracy artystów i Stowarzyszenia „Wizna 1939”, Fundacji „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa oraz Gminy Wizna. Malowidło ma być hołdem oddanym bohaterskiemu dowódcy z 1939 r. i jego walecznym żołnierzom, oraz przypominać o poświęceniu i najwyższej ofierze - z życia, jaką może złożyć żołnierz, wypełniając swój obowiązek.

Murale to wielkoformatowe malowidła ścienne, o wyjątkowej formie. Obrazy, które dotychczas powstały w Wiźnie, swoją treścią nawiązują do historii Wizny i okolic, przez co cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów odwiedzających tę malowniczą miejscowość. Kolejne dzieło będzie powstawać w okresie 1-5 maja br. Każdy, kto w tym czasie zawita do Wizny w okolice Placu Kapitana Władysława Raginisa, będzie mógł bezpośrednio obserwować pracę artystów, a także spotkać się i porozmawiać z członkami Stowarzyszenia „Wizna 1939”, przez cały czas obecnymi na miejscu.

Serdecznie zapraszamy do Wizny - miasteczka murali, ale także do odwiedzania miejsca walki i ostatniego spoczynku mjr. Władysława Raginisa i kpt. Stanisława Brykalskiego na Górze Strękowej (Gmina Zawady).

 Marcin Sochoń

poniżej projekt muralu