OBCHODY 80. ROCZNICY OBRONY ODCINKA „WIZNA”

W najbliższą sobotę i niedzielę w Wiźnie i na Górze Strękowej k. Wizny, odbędą się połączone obchody 80. rocznicy bitwy pod Wizną, pod patronatem narodowym Prezydenta Andrzeja Dudy. Będą to już 10. obchody organizowane przez Stowarzyszenie, upamiętniające obronę odcinka „Wizna” i bohaterskich  dowódców, mjr. Władysława Raginisa i kpt. Stanisława Brykalskiego. Tym razem, po raz pierwszy w historii, organizowane we współpracy z Wójtem Gminy Wizna.

Zapraszamy zatem wszystkich, którzy chcą oddać hołd poległym żołnierzom i wszystkim innym, którzy oddali życie w imię obrony wolności i niezawisłości Rzeczypospolitej, do wzięcia udziału w uroczystościach. To szczególny moment, ponieważ swoją obecnością i wsparciem dajemy świadectwo prawdzie o obrońcach odcinka „Wizna”.

Podczas obchodów 7-8 września br. przewidziano wiele atrakcji. Będzie można wysłuchać koncertów patriotycznych Fortecy i Dempsey’a, odwiedzić stoiska wystawiane przez Wojsko Polskie i organizacje pozarządowe, zapoznać się z wyposażeniem czołgu Leopard i oczywiście posmakować grochówki wojskowej. Szczegóły prezentujemy na zamieszczonym poniżej plakacie.

Ponadto podczas uroczystości na stoisku Stowarzyszenia „Wizna 1939” będzie można nabyć kolejną, nową część publikacji pt. „Tynne historia na nowo pisana”, autorstwa Dariusza Szymanowskiego, opowiadającą o poszukiwaniach miejsc spoczynku żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, zamordowanych przez Sowietów w miejscowości Tynne koło Sarn nad rzeką Słuczą. To ważna i potrzebna publikacja, która przybliża wiele nieznanych dotąd szczegółów boju pod Tynnem (skąd przybył pod Wiznę mjr Władysław Raginis), poznanych podczas samodzielnej wyprawy autora na dawne Kresy Wschodnie w listopadzie ubiegłego roku. Zaskakujące odkrycia, które mamy nadzieję doprowadzą do odnalezienia i pochówku obrońców kresowych granic, zaskoczą czytelnika szczegółami niezbadanego mordu na polskich żołnierzach.

Zarząd Stowarzyszenia

Poniżej plakat ze szczegółami uroczystości oraz okładka kolejnej (nowej) części „Tynne, historia na nowo pisana”.