BY NIE ZAPOMNIEĆ. OSSÓW 1920

Szanowni Państwo,
oddajemy do Państwa rąk kolejną publikację wydaną przez Stowarzyszenie „Wizna 1939” autorstwa Dariusza Szymanowskiego pt. „By nie zapomnieć. Ossów 1920”. Ta książka to swoisty hołd złożony bohaterom 1920 r., młodym ochotnikom, którzy w połowie sierpnia 1920 r. nie zawahali się stanąć do walki z hordami bolszewików nacierających na Warszawę.

To książka o miejscu chwały oręża polskiego, miejscu w którym odwróciły się losy Bitwy Warszawskiej i wojny z bolszewikami. To życie młodych ludzi, którzy ofiarowali je niekiedy kilkanaście kilometrów od swoich domów. To także ich święte żołnierskie szczątki, które nigdy nie zostały zidentyfikowane. Książka o pamięci, jaką winni jesteśmy ofiarować ochotnikom 236. pułku piechoty i innym żołnierzom biorącym udział w walkach pod Ossowem.

Jeżeli można sobie wyobrazić bój pod Ossowem, to już trudniej zrozumieć niektóre działania, które zostały lub nie zostały podjęte lata później.

Z pozoru zwykłe miejsce walki i męczeństwa setek polskich żołnierzy i ich kapelana – ks. mjr. Ignacego Skorupki, a jednak… Tu każdy kamień opowiada inną historię, a kolejne odkryte fakty sprawiają, że każde historycznie nastawione serce zaczyna bić mocniej. Tajemnice i odkrycia u wrót Warszawy, poszukiwania, niekiedy niewygodne fakty, ale przede wszystkim prawda, która przyświecała powstaniu tej publikacji. A wszystko to tylko w jednym celu – by nie zapomnieć…

Promocja książki odbędzie się w najbliższy piątek 29 stycznia 2021 r. o godz. 18.00 w Ossowie, w siedzibie Samorządowej Instytucji Kultury „Park Kulturowy Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.

Stowarzyszenie zaplanowało relację on-line z tego spotkania.

Serdecznie zapraszamy na kanał YouTube "Wizny Dziennik Polowy".