POLSKI ŻOŁNIERZ Z 1920 R. ODNALEZIONY PRZEZ STOWARZYSZENIE „WIZNA 1939”
- Szczegóły
- Utworzono: 24-03-2021
W sobotę 20 marca br. członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” odnaleźli i ekshumowali w miejscowości Guty-Bujno (gmina Ostrów Mazowiecka) szczątki polskiego żołnierza z 1920 roku.
Według rodzinnych przekazów, żołnierz miał spoczywać w okolicy krzyża przy drodze leśnej, gdzie został pochowany przez ojca obecnego właściciela terenu i jego kolegę; prawdopodobnie został zabity szablą. Zdarzenie miało miejsce na początku sierpnia 1920 r., kiedy Wojsko Polskie pod naporem bolszewików wycofywało się w stronę Warszawy. Ojciec właściciela przez cały czas powtarzał synowi, że pochowany żołnierz był ułanem i pochodził z Radzymina pod Warszawą; miało to wynikać z dokumentów, które znaleziono przy poległym żołnierzu (dokumenty te nie zachowały się).
Prace poszukiwawcze rozpoczęto od przeprowadzenia badań georadarowych. W ich wyniku zlokalizowano miejsce, gdzie urządzenie zarejestrowało wyraźną anomalię gruntową, wskazującą na ślad głębokiego wkopu. W miejscu tym dalsze prace wykonywano ręcznie, przy pomocy szpadli. Po około czterech godzinach prac natrafiono na pojedynczy pochówek, przy którym znaleziono kilkanaście sztuk amunicji do karabinu Lebel (różnej produkcji), nieliczne elementy oporządzenia wojskowego i resztki skóry, które pochodziły prawdopodobnie z butów. Podczas prac natrafiono także na niewybuch, o odnalezieniu którego niezwłocznie powiadomiono policję.
W pracach brali także udział żołnierze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (51. i 52. batalionu lekkiej piechoty), którzy do czasu przyjazdu policji zabezpieczali teren po odnalezieniu niewybuchu.
Składamy przy tym słowa podziękowania funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej za zabezpieczenie terenu badań i szybką reakcję na nasze zgłoszenie.
O odnalezieniu szczątków polskiego żołnierza powiadomiono miejscowe władze samorządowe – wójta gminy Ostrów Mazowiecka pana Waldemara Brzostka, a także burmistrza Ostrowi Mazowieckiej pana Jerzego Bauera, którzy od początku wspierali badaczy w pracach, a także zadeklarowali gotowość do wspólnej organizacji uroczystego pochówku.
Stowarzyszenie „Wizna 1939” od ponad dziesięciu lat prowadzi badania i poszukiwania na polach bitewnych. W 2018 r. członkowie Stowarzyszenia odnaleźli pod Pęchratką w gminie Andrzejewo szczątki dziesięciu żołnierzy z 201. Ochotniczego Pułku Piechoty, poległych i pomordowanych przez bolszewików.
W najbliższym czasie zostaną podjęte działania w celu organizacji uroczystego pochówku żołnierza, z honorami wojskowymi. Szczegółowych informacji dotyczących badań udziela rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939” Marcin Sochoń, tel. 606 855 448,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://wizna1939.eu/index.php/154-polski-zolnierz-z-1920-r-odnaleziony-przez-stowarzyszenie-wizna-1939#sigProGalleriaf20e45294a