I PIESZA (NOCNA) PIELGRZYMKA „SZLAKIEM 236. PUŁKU PIECHOTY”, Warszawa-Ząbki-Ossów

14 sierpnia o północy, spod Gmachu Liceum Władysława IV w Warszawie, wyruszy I Piesza (Nocna) Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty”. Pielgrzymka będzie miała charakter religijny, ale jej celem będzie także upamiętnienie wymarszu ochotników spod Gmachu Liceum Władysława IV na wojnę z bolszewikami, i Ich zwycięstwa w boju pod Ossowem i Leśniakowizną 14 sierpnia 1920 roku; poprzez udział w pielgrzymce uczcimy także pamięć żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej. 

Trasa pielgrzymki będzie prowadziła (w miarę możliwości) drogą, którą w nocy z 13 na 14 sierpnia 1920 r. podążali na bój pod Ossowem ochotnicy z 236. p.p., na czele z Ich kapelanem ks. Ignacym Skorupką, tj. spod zamienionego wówczas na koszary Liceum Władysława IV w Warszawie, przez Ząbki, do Ossowa. Zakończy się na polach Ossowa w miejscu walk i bohaterskiej śmierci ks. Skorupki, gdzie zostanie odprawiona msza św. polowa w intencji żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Podczas pielgrzymki zatrzymamy się w miejscu, gdzie w drodze na bój z bolszewikami ks. Ignacy Skorupka odprawił nabożeństwo (w Ząbkach), a także przy cmentarzu żołnierzy z 1920 r., gdzie spoczywają bohaterscy Obrońcy Warszawy polegli w boju pod Ossowem. Zostanie tam także zaprezentowany krótki rys historyczny dotyczący tych miejsc i wydarzeń. 

Informacje ogólne 

1) Organizator: Stowarzyszenie „Wizna 1939’ z siedzibą w Wołominie; KRS 0000306382. Pielgrzymka organizowana jest we współpracy z Samorządową Instytucją Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” z siedzibą w Ossowie. 

2) Kierownik pielgrzymki i osoba odpowiedzialna za sprawy organizacyjne:
Dariusz Szymanowski – Prezes Stowarzyszenia; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,

3) Koordynator udziału w pielgrzymce Wojska Polskiego: kpt. Marcin Sochoń - szef Sekcji Wychowawczej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,

4) Pielgrzymkę poprowadzi ks. płk Radosław Michnowski - Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej, który wraz z kapelanem Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie ks. mjr. Robertem Dębińskim, na zakończenie pielgrzymki odprawi mszę św. polową.

5) Oficjalna nazwa pielgrzymki:

I Piesza (Nocna) Pielgrzymka
„Szlakiem 236. Pułku Piechoty”,
Warszawa – Ząbki – Ossów

6) Czas trwania pielgrzymki: 13 sierpnia 2022 r. (od godz. 23.30) do 14 sierpnia 2022 r. ok. 7.00 .

Szczegółowy opis pielgrzymki

1) Zbiórka ok. godz. 23.30 przed Gmachem VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie (od strony al. Solidarności), gdzie nastąpi rejestracja uczestników; po rejestracji, około północy pielgrzymka wyruszy aleją Solidarności w kierunku Ossowa.

2) Trasa pielgrzymki liczy ok. 17 km, z postojem ok. godz. 1.30 w Ząbkach na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 (przy muralu z wizerunkiem ks. Ignacego Skorupki), a następnie ok. godz. 4.30 przy cmentarzu żołnierzy polskich z 1920 r. w Ossowie.

3)  Planowane przybycie do miejsca śmierci ks. Ignacego Skorupki ok. 5.30, gdzie o godz. 6.00 zostanie odprawiona msza św. polowa.

4) Dla uczestników podczas pielgrzymki będzie zapewniona opieka ratownika i woda do picia, a po mszy św. posiłek. Osoby uczestniczące w pielgrzymce będą ubezpieczone od następstw NW.

5) Poniżej link do trasy pielgrzymki (przewiduje się możliwość niewielkiej korekty trasy).

   https://maps.app.goo.gl/YHjvLXQ5z36Baehp9

6) Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymają od organizatorów pamiątkowe potwierdzenie udziału w pielgrzymce.

7) Uwaga: dla osób chcących wziąć udział w pielgrzymce, które przyjadą z miejsc odległych z Polski, istnieje możliwość pozostawienia pojazdu na parkingu w Ossowie; osoby te zostaną następnie przewiezione z Ossowa autokarem do Warszawy pod Liceum Władysława IV (prosimy o wcześniejsze zgłoszenia).                                                                

Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym, religijnym, duchowym i historycznym wydarzeniu!