W POSZUKIWANIU ŻOŁNIERZY POLSKICH Z 1920 ROKU

W sobotę 25 marca br. na cmentarzu w Kołakach Kościelnych (pow. zambrowski) Stowarzyszenie „Wizna 1939” ekshumowało marynarzy z 1920 r. i żołnierza z września 1939 r. 

Działania prowadzone były we współpracy z wójtem Gminy Kołaki Kościelne Sylwestrem Jaworowskim, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (13 blp Łomża) i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz programem Adama Sikorskiego „Było… nie minęło – kronika zwiadowców historii”. Wsparcia udzieli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszach-Łubnicach, którzy pomogli w przygotowaniu terenu i we wstępnych pracach ziemnych, oraz druhowie z OSP w Kołakach Kościelnych, którzy zapewnili oświetlenie i zabezpieczyli teren podczas prac w godzinach wieczornych.

Wszystkim za pomoc serdecznie dziękujemy!

Ekshumacja miała na celu sprawdzenie i uporządkowanie pochówków wojennych, które były dokonane po wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i podczas II wojny światowej, przy murze miejscowego cmentarza, w miejscu niedostępnym. Liczne relacje dotyczące ilości pochówków, ich okoliczności oraz informacje o dokładnej lokalizacji mogił wojennych były sprzeczne, stąd dodatkowo istniała potrzeba weryfikacji tych informacji. Teraz, w centralnej części cmentarza, przy głównej alei, zostanie utworzone miejsce pamięci, gdzie szczątki ekshumowanych w sobotę oraz szczątki odnalezionego kilkanaście miesięcy temu przez członków Stowarzyszenia „Wizna 1939” na polach pobliskiej miejscowości Sanie-Dąb żołnierza z 1920 r., już wkrótce znajdą godne i eksponowane miejsce spoczynku.

Sobotnie prace potwierdziły, że w mogile wojennej spoczywali marynarze z 1920 r. oraz żołnierz z września 1939 r., polegli w walkach na tym terenie. Wstępne oględziny dokonane przez antropolog Stowarzyszenia Urszulę Okularczyk pozwoliły także na określenie płci i wieku, a także niektórych obrażeń. Dokładne badania antropologiczno-kryminalistyczne zostaną przeprowadzone w późniejszym czasie, we współpracy z partnerami Stowarzyszenia. O dalszych działaniach będziemy informowali na bieżąco.

Apelujemy również o zgłaszanie się osób, których bliscy zaginęli na tym terenie w 1920 lub w 1939 r. i mogli zostać pochowani na cmentarzu w Kołakach Kościelnych. Pozwoli to, być może, w przyszłości ustalić tożsamość ekshumowanych żołnierzy.

Więcej na ten temat można przeczytać i obejrzeć w relacji TVP3 Białystok:
https://bialystok.tvp.pl/68738572/w-kolakach-koscielnych-odnaleziono-szczatki-czterech-zolnierzy-fot-tvp3-bialystok

 

Niebawem materiał także na TVP Historia w w kolejnym odcinku programu Adama Sikorskiego "Było... nie minęło - kronika zwiadowców historii".

Wszelkie informacje prosimy kierować pod e-mail Stowarzyszenia „Wizna 1939”: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub pod numery telefonu podane w zakładce „kontakt” na stronie internetowej.

Marcin Sochoń