II PIESZA NOCNA PIELGRZYMKA „SZLAKIEM 236. PUŁKU PIECHOTY”, Warszawa-Ząbki-Ossów

14 sierpnia o północy, już po raz drugi, spod Gmachu VIII Liceum Ogólnokształcącego Władysława IV w Warszawie (na Pradze), wyruszy Piesza Nocna Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty” z Warszawy do Ossowa (gm. Wołomin). Celem pielgrzymki będzie upamiętnienie wymarszu ochotników spod Gmachu Liceum Władysława IV na wojnę z bolszewikami i Ich zwycięstwa w boju pod Ossowem i Leśniakowizną 14 sierpnia 1920 roku; poprzez udział w pielgrzymce uczcimy także pamięć innych polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej. 

Trasa pielgrzymki będzie prowadziła drogą, którą w nocy z 13 na 14 sierpnia 1920 r. podążali na bój pod Ossowem ochotnicy z 236. p.p., na czele z Ich kapelanem ks. Ignacym Skorupką, tj. spod zamienionego wówczas na koszary Liceum Władysława IV w Warszawie, przez Ząbki, do Ossowa. Zakończy się na polach Ossowa w miejscu walk i bohaterskiej śmierci ks. Skorupki, gdzie zostanie odprawiona msza św. polowa w intencji żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Podczas pielgrzymki zatrzymamy się w Ząbkach, w miejscu gdzie w drodze na bój z bolszewikami ks. Ignacy Skorupka odprawił nabożeństwo, a w dalszym etapie przy cmentarzu żołnierzy z 1920 r., gdzie spoczywają bohaterscy Obrońcy Warszawy, polegli w boju pod Ossowem. Podczas postojów zostanie zaprezentowany krótki rys historyczny dotyczący miejsc i wydarzeń związanych z bojem pod Ossowem i Leśniakowizną.

Błogosławieństwa uczestnikom pielgrzymki udzielił Biskup Warszawsko-Praski Ks. Romuald Kamiński. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Warszawa oraz gazeta Gość Niedzielny.

Informacje ogólne 

1) Organizator: Stowarzyszenie „Wizna 1939’ z siedzibą w Wołominie; KRS 0000306382. Pielgrzymka organizowana jest we współpracy z Samorządową Instytucją Kultury „Park Kulturowy – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” z siedzibą w Ossowie (jednostka organizacyjna gminy Wołomin). 

2) Kierownik pielgrzymki i osoba odpowiedzialna za sprawy organizacyjne:
Dariusz Szymanowski – Prezes Stowarzyszenia; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  .

3) Pielgrzymkę poprowadzi ks. Tomasz Połomski, zaś mszę polową w Ossowie na zakończenie pielgrzymki odprawi kapelan Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie ks. ppłk Robert Dębiński.

4) Oficjalna nazwa pielgrzymki:
II Piesza (Nocna) Pielgrzymka „Szlakiem 236. Pułku Piechoty”, Warszawa – Ząbki – Ossów

5) Czas trwania pielgrzymki: 14 sierpnia 2023 r., od godz. 00:00 do ok. 6:45 (do przejścia odcinek ok. 17 km, podzielony na trzy etapy).

Szczegółowy opis pielgrzymki

1) Zbiórka 13 sierpnia (niedziela) ok. godz. 23.45 przed Gmachem VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie (al. Solidarności 51), gdzie nastąpi rejestracja uczestników; po rejestracji, około północy, pielgrzymka wyruszy aleją Solidarności w kierunku Ossowa.

2) Trasa pielgrzymki liczy ok. 17 km - z postojem po ok. dwóch godz. marszu, w Ząbkach na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1, przy muralu z wizerunkiem ks. Ignacego Skorupki, a następnie ok. godz. 4:30 przy cmentarzu żołnierzy polskich z 1920 r. w Ossowie.

3)  Planowane przybycie do miejsca śmierci ks. Ignacego Skorupki ok. 5:30, gdzie o godz. 6:00 zostanie odprawiona msza św. polowa.

4) Dla uczestników podczas pielgrzymki będzie zapewniona opieka ratownika medycznego i woda do picia, a po mszy św. posiłek. Osoby uczestniczące w pielgrzymce będą ubezpieczone od następstw NW.

5) Poniżej link do trasy pielgrzymki (przewiduje się możliwość niewielkiej korekty trasy):

   https://maps.app.goo.gl/YHjvLXQ5z36Baehp9

6) Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymają od organizatorów pamiątkowe potwierdzenie udziału w pielgrzymce.

Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym, religijnym, duchowym i historycznym wydarzeniu! 

SPOTYKAMY SIĘ BEZPOŚREDNIO PRZED PIELGRZYMKĄ
NA PRADZE
PRZED GMACHEM
VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. WADYSŁAWA IV
W WARSZAWIE – AL.SOLIDARNOŚCI 51

ZAPRASZAMY!!!

Tel. kontaktowy do organizatorów: 602 297 439; 606 855 448