MONTE CASSINO

Czy widzisz te gruzy na szczycie? Tam wróg twój się kryje jak szczur! Musicie, musicie, musicie, za kark wziąć i strącić go z gór …
Tymi słowami w nocy z 17 na 18 maja 1944r. Feliks Konarski zachęcał żołnierzy II Korpusu Polskiego na kilka godzin przed ostatnim szturmem na klasztor, do rozprawienia się z wrogiem. I wroga pokonali!

66 lat temu 18 maja ok. godz. 10.30, po tygodniowych morderczych walkach, patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich zatknął na ruinach klasztoru Monte Cassino polską flagę obwieszczając polskie zwycięstwo i zdobycie tego strategicznego miejsca. Walka kosztowała życie prawie 1000 polskich żołnierzy, a rannych było niemal trzykrotnie więcej. Zwycięstwo otworzyło drogę na Rzym, główny kierunek natarcia wojsk alianckich.

Przypomnijmy, że wśród tych którzy walczyli o wolność Polski na stokach Apeninów było aż 30 mieszkańców Wizny i okolic, 2-ch z nich poległo tam na włoskiej ziemi. Dziś czcimy pamięć o tych, którzy walczyli, którzy poświęcali się dla Ojczyzny, dzięki którym dziś żyjemy wolni i bezpieczni, w niepodległej Polsce. W rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino składamy hołd naszym bohaterom!

Już wkrótce w Wiźnie zaprezentujemy wywiad nagrany w ostatnich dniach w USA z Panem Ireneuszem Domuratem, Wiźnianinem, uczestnikiem walk pod Monte Cassino, na który już dziś zapraszamy. Pan Ireneusz Domurat przesłał mieszkańcom Wizny w rocznicę bitwy piękną kartkę pocztową z życzeniami i prośbą o modlitwę za poległych.

Panie Ireneuszu, za wszystko dziękujemy. Wizna i Polska pamięta!