RAJD ROWEROWY im. strzelca Seweryna Biegańskiego

Stowarzyszenie „Wizna 1939”, Gmina Zawady oraz Fundacja na Rzecz Rozwoju Gminy Zawady zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w dniu 4 września (sobota) w rajdzie rowerowym upamiętniającym mało znany epizod wojenny związany z bitwą pod Wizną w 1939r., którego bohaterem był strzelec Seweryn Biegański. Rajd jest częścią obchodów 71 rocznicy bitwy pod Wizną, jakie po raz kolejny odbędą się w dniach 4-5 września 2010r. na Górze Strękowej k. Wizny.

Strzelec Seweryn Biegański wkrótce po rozpoczęciu działań wojennych został wysłany przez dowództwo stacjonujące w Osowcu z rozkazem do kpt. Władysława Raginisa kierującego obroną odcinka „Wizna” na Górze Strękowej; rozkaz ten brzmiał: „za wszelką cenę bronić powierzonych pozycji”.
Pokonując rowerem ponad 30 km odcinek drogi biegnącej przez las, Biegański dotarł do mostu w Strękowej Górze, gdzie będąc ostrzeliwany z samolotu porzucił rower, a następnie przedzierając się pod ostrzałem artyleryjskim dotarł do schronu dowódcy na wzgórzu 126 (Góra Strękowa). Seweryn Biegański przekazał rozkaz kpt. Raginisowi i dołączył do załogi schronu. Następnie w dniu 10 września, wobec ultimatum postawionego dowódcy przez Niemców i wobec groźby rozstrzelania polskich żołnierzy wziętych do niewoli, załoga schronu została poddana a kpt. Raginis, ostatni żołnierz osamotnionej reduty Wizna, rozerwał się w schronie granatem. Seweryn Biegański powiedział po latach wspominając swojego dowódcę: „O swojej matce, o swoim ojcu, o swojej żonie zapominam, a o kapitanie Raginisie nie mogę zapomnieć, chyba i do końca swego życia ja o tym już nie zapomnę …”.

Trasa Rajdu wiedzie z Osowca do Góry Strękowej drogą, którą we wrześniu 1939r. pokonał na rowerze z rozkazem dla kpt. Raginisa strzelec Seweryn Biegański. Odcinek liczący 38 km przebiega przez malownicze tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy Rajdu mają za zadanie jedynie pokonanie tego dość długiego dystansu, w spokojnym „turystycznym” tempie, przewidywane są przy tym 2 postoje: na 13km w miejscowości Dworzaki i dalej na 20 km przy wieży widokowej Przewidujemy przejazd w 2-ch grupach ok. 30 osobowych. Start 1-szej grupy o godz. 11.00, start drugiej grupy o godz. 11.30. Organizatorzy zapewniają w miejscu startu rowery dla 60 osób (oczywiście można też korzystać z rowerów własnych), transport z Gminy Zawady do Osowca, opiekę medyczną i piękną, słoneczną pogodę podczas Rajdu.

Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymają od organizatorów pamiątkowe dyplomy i upominki, które zostaną wręczone w dniu 5 września podczas głównych uroczystości rocznicowych na Górze Strękowej przez specjalnie zaproszonych na tę okoliczność członków rodziny Seweryna Biegańskiego!

Zgłoszenia i ewentualne pytania prosimy kierować na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu 602297439.
Liczba uczestników Rajdu ograniczona. Zapraszamy.