WOJEWODA PODLASKI WYDAŁ ZGODĘ NA EKSHUMACJĘ

Wojewoda Podlaski wydał w dniu dzisiejszym dla Stowarzyszenia „Wizna 1939” zezwolenie na wykonanie ekshumacji szczątków żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Wizną we wrześniu 1939r. i pogrzebanych w mogile wojennej u podnóża Góry Strękowej, przy drodze krajowej nr 64 Łomża-Jeżewo. Obecna mogiła, to również prawdopodobne miejsce pochówku bohaterskiego dowódcy obrony „odcinka Wizna” kpt. Władysława Raginisa.

Dziś, niemal 72 lata od tamtych tragicznych wydarzeń przystępujemy do prac, aby poznać prawdę historyczną, a także, by móc godnie i z honorami pochować naszych bohaterów. To dla nas ogromne wyzwanie, ale przede wszystkim moralny obowiązek wobec naszych żołnierzy, którzy dla honoru i Ojczyzny poświęcili swoje młode życie.

Decyzja Wojewody była niezbędna dla wykonania prac ekshumacyjnych, które zostały zaplanowane na początek sierpnia b.r.
Wraz z pracami ekshumacyjnymi zostaną przeprowadzone badania, dzięki którym być może uda się potwierdzić tożsamość osób znajdujących się w mogile; badania zostaną przeprowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu w Białymstoku.

Informujemy również, że wstępnie na 10 września 2011r. (sobota) planowana jest uroczystość pogrzebowa na Górze Strękowej k. Wizny, gdzie w ruinach schronu, w miejscu śmierci bohaterskiego dowódcy, zostanie urządzona nowa mogiła wojenna, w której (w zależności od wyników ekshumacji) zostaną pochowani żołnierze.

Szczegóły uroczystości zostaną podane w terminie późniejszym.