Tajemnica zawartości portfelika.
- Szczegóły
- Utworzono: 12-12-2011
W sobotę 10.12.2011 r. po kilkunastu tygodniach wyczekiwania poznaliśmy tajemnicę zawartości portfelika odnalezionego podczas ekshumacji w mogile kpt. Raginisa. Już wtedy urządzenia pomiarowe wskazywały na zawartość monet, jednak ze względu na to, że wewnątrz mogły się znajdować np. dokumenty, po zabezpieczeniu portfelik przekazaliśmy specjalistom z Instytutu Archeologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
To budujące, że w takich chwilach znajdują się ludzie, którzy zupełnie bezinteresownie oferują swoją jakże cenną dla nas pomoc! Tak było i tym razem. W pracowni konserwatorskiej Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w naszej obecności Pani Małgorzata Grupa, po długim okresie oczekiwania otworzyła portfelik. To były niesamowite emocje – oto po ponad 72 latach, na naszych oczach odkrywała się jedna z tajemnic bitwy pod Wizną i Września 1939 roku. Po cichu liczyliśmy na to, że wewnątrz zachował się jeszcze jakiś przedmiot lub dokument, który pozwoliłby nam coś nowego wyjaśnić, coś zrozumieć, „dotknąć” tamtych czasów.
I nie pomyliliśmy się, najwyższy kunszt zawodowy, profesjonalizm, precyzja i opanowanie Pani Małgorzaty Grupa pozwoliły odnaleźć i wydobyć (czytaj: uratować!) z wewnętrznej kieszonki portfelika fragmenty dokumentu lub dwóch dokumentów. To prawda, że w stanie bardzo zniszczonym, jednak było możliwe odczytanie pewnych słów i liter. Odnalezione fragmenty dokumentów trzeba było tymczasowo zabezpieczyć i za kilka dni zostaną poddane ponownym badaniom. Mamy nadzieję, że uda się odczytać więcej liter czy nawet słów. Oprócz tych dokumentów, zgodnie z oczekiwaniami w portfeliku znajdowało się kilkanaście przedwojennych monet polskich.
O ostatecznych wynikach tych prac poinformujemy na naszej stronie, mamy nadzieję jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Więcej szczegółów z operacji otwierania portfelika będzie można zobaczyć w programie „Było nie minęło.. „ red. Adama Sikorskiego w jednym z najbliższych odcinków.
Przedstawiając tę krótką informację już dziś chcemy gorąco podziękować Pani Małgorzacie Grupa oraz Dyrekcji Instytutu, za okazaną nam bezinteresowną pomoc przy konserwacji i zabezpieczeniu przedmiotów odnalezionych podczas ekshumacji.
Dariusz Szymanowski