WYDARZENIE HISTORYCZNE ROKU 2011

W dniu wczorajszym w Wołominie k. Warszawy miała miejsce gala laureatów 4 edycji plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Plebiscyt zorganizowało Muzeum Historii Polski oraz portal internetowy historia.org.pl . Miło nam poinformować, że w głosowaniu, w którym wzięło udział ok. 5000 osób, głosami 42% internautów za Najważniejsze Wydarzenie Historyczne Roku 2011 wybrano „Uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, oficerów Wojska Polskiego, dowódców obrony odcinka Wizna we wrześniu 1939r.”

Gości i laureatów przywitał Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, po czym głos zabrali organizatorzy plebiscytu.

Jak powiedział podczas gali Wojciech Duch, redaktor naczelny portalu historycznego historia.org.pl „Największym zwycięzcą tego plebiscytu jest Władysław Raginis – to zwycięstwo przybliża jego historię, zainteresuje młodych ludzi tą postacią i przywróci powszechnej świadomości tego bohaterskiego kapitana”.

Z satysfakcją my również podpisujemy się pod tymi słowami.

Następnie został odczytany list gratulacyjny do laureatów od Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Leszka Elasa, list odczytał płk. SG Krzysztof Gawęda.

Do plebiscytu zostało zgłoszonych 60 wydarzeń, z których do finału jury zakwalifikowało 10 przedsięwzięć o bardzo różnym charakterze, m.in. filmy, wystawy, rekonstrukcje.

Jest nam więc tym bardziej miło, że internauci docenili ubiegłoroczne wrześniowe wydarzenie na Górze Strękowej oddając na nie swój głos w plebiscycie.

Podczas uroczystości z krótkim koncertem muzycznym wystąpili znani polscy muzycy, Robert Grudzień na instrumentach klawiszowych i Klaudiusz Jania na trąbce. W ich wykonaniu mieliśmy okazję wysłuchać Fantazji, w trakcie której przypomniano w formie prezentacji multimedialnej wrześniową uroczystość. Na zakończenie Klaudiusz Jania odegrał na trąbce Ciszę, której w głębokim skupieniu wszyscy wysłuchali na stojąco.

W imieniu organizatorów oraz tych wszystkich, którym bliska jest historia Polski składamy podziękowanie za wzięcie udziału w plebiscycie.

Dariusz Szymanowski
Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”

 

Więcej na temat plebiscytu na stronach internetowych:
http://historia.historia.org.pl
http://muzhp.pl

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację z wczorajszej gali.