TO TRZEBA ZOBACZYĆ !!!

To trzeba zobaczyć! Jedynie takimi słowami można najlepiej oddać to, co wykonali w Wiźnie studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska skupieni w Gdańskiej Szkole Muralu, pod kierunkiem znanego grafika i muralisty Rafała Roskowińskiego. Trwające 3 dni prace nad malowidłem ściennym zakończyły się pełnym sukcesem, a efekt pracy artystów przez wiele lat będzie przykuwał uwagę tych wszystkich, którzy odwiedzą Wiznę.

W naszym kolejnym projekcie edukacyjnym zaproponowaliśmy wykonanie malowidła ściennego na podstawie zdjęcia archiwalnego (6x8cm), wykonanego przez niemieckiego żołnierza w dniu 10 września 1939r.. Mural powstał dokładnie w tym samym miejscu, w którym zdjęcie zostało wykonane, o czym świadczy utrwalony na zdjęciu, istniejący do dziś budynek mieszkalny przy ul. Czarnieckiego 159 (dawn. ul. Długa). Namalowany na ścianie budynku wzruszający obraz wyczerpanych i smutnych żołnierzy polskich, podkomendnych kpt. Władysława Raginisa, spożywających chleb i rozmyślających o czekającym ich losie w niemieckiej niewoli, jest niewątpliwie wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim upamiętnia ciekawy, choć smutny epizod wojenny Września 1939r., epizod z historii Wizny i Polski.

Ten mural, to swoisty "pomnik" wystawiony naszym żołnierzom.

W imieniu Stowarzyszenia "Wizna 1939" chciałbym podziękować wykonawcom muralu, za włożone serce i wykonanie niewątpliwie wielkiego dzieła, Państwu Zajkowskim, właścicielom budynku, za użyczenie ściany, na której został namalowany obraz, zaś gospodarzom posesji sąsiedniej, Państwu Markowi i Bożenie Szymanowskim, za pomoc organizacyjną i wyjątkowo ciepłe przyjęcie naszych gości z Gdańska. Składamy również podziękowanie Prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej, Panu dr Łukaszowi Kamińskiemu, za objęcie patronatem honorowym naszego projektu.

Dariusz Szymanowski
Prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939"

Poniżej nasza fotorelacja z realizacji projektu.