CHWAŁA BOHATEROM !!!

8 września b.r. na Górze Strękowej k. Wizny odbyła się uroczystość upamiętniająca 73 rocznicę bitwy pod Wizną, pod Patronatem Honorowym Prezydenta R.P. Bronisława Komorowskiego. W trakcie uroczystości zostały ogłoszone pośmiertne nominacje na wyższe stopnie oficerskie dla dowódców obrony odcinka „Wizna”, którzy we wrześniu 1939r. polegli w schronie na Górze Strękowej. Władysław Raginis został mianowany na stopień majora, zaś Stanisław Brykalski na stopień kapitana.

Uroczystość rozpoczęła msza św. polowa w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy, której przewodniczył J.E. ks. Bp Tadeusz Bronakowski. Bezpośrednio po mszy św. mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów, Lidii Kitlińskiej (sopran) i Wiesława Bednarka (bas); koncert i oprawę muzyczną do mszy przygotowała fundacja „Ave Patria”.

Dalsza część uroczystości odbyła się przy mogile wojennej, w ruinach schronu dowodzenia, gdzie została odczytana decyzja Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka o pośmiertnym mianowaniu Władysława Raginisa i Stanisława Brykalskiego na wyższe stopnie wojskowe. Akty mianowania wręczył rodzinom oficerów reprezentujący Ministra Obrony Narodowej podczas uroczystości Wiceminister, gen. Waldemar Skrzypczak. Awans po 73 latach od bohaterskiej śmierci, to wydarzenie bez precedensu w historii Polski. Cieszymy się bardzo, że udało się przywrócić naszym bohaterom należne miejsce w historii i właściwie docenić ich poświęcenie w walce o niepodległość Polski.

Część oficjalną zakończyło odczytanie Apelu Pamięci i złożenie wieńców na mogile mjr. Raginisa i kpt. Brykalskiego.

W części historyczno-rozrywkowej zaprezentowali się funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Białegostoku i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas prezentacji można było zobaczyć widowiskową tresurę psów, jak również pokaz działania w akcji plutonu specjalnego straży granicznej.

Na koniec, długo oczekiwana rekonstrukcja walk pod Wizną (zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej). Publiczność miała okazję zobaczyć uzbrojenie, jakim dysponowały w 1939r. obie strony walk, w tym czołg, transporter, motocykle (po stronie niemieckiej) czy armata (po stronie polskiej). Specjalnie na tę inscenizację przybył pod Wiznę gen. Heinz Guderian, który jednak w tym dniu nie miał szans w starciu z polskimi żołnierzami i został zmuszony do wycofania się.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, na czele z Wiceministrem Obrony Narodowej gen. Waldemarem Skrzypczakiem oraz Wojewodą Podlaskim Maciejem Żywno, posłowie, senatorowie, kombatanci, rodziny żołnierzy, goście z całej Polski. Na uroczystość licznie też przybyły poczty sztandarowe. Rodziny oficerów reprezentowali Pan Grzegorz Królikiewicz (mąż siostrzenicy mjr. Raginisa) i Pani Krystyna Sroka (siostrzenica kpt. Brykalskiego).

Panu Ministrowi Obrony Narodowej składamy podziękowanie za przychylenie się do naszego wniosku o awans i za wyrażone w ten sposób uznanie dla naszych oficerów, za ich poświęcenie i zasługi w walce o niepodległość Polski. Wszystkim zaś uczestnikom uroczystości dziękujemy za obecność na Górze Strękowej, za godne uczczenie pamięci o naszych żołnierzach. Składamy również podziękowanie tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób udzielili wsparcia organizatorom i przyczynili się do tego, że to piękne wydarzenie patriotyczne po raz kolejny mogło się odbyć.

Poniżej foto relacja z uroczystości (fot. Marta Szymanowska).