Wizna - miasteczko murali ?

Wizna miasteczkiem murali? Wszystko na to wskazuje. W miniony, długi weekend na ścianie jednego z budynków w sąsiedztwie kościoła w Wiźnie powstało kolejne wspaniałe malowidło ścienne. Tym razem połączone siły artystów - studentów z Gdańskiej Szkoły Muralu pod kier. Rafała Roskowińskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kier. prof. Adama Chmielowca stworzyły dzieło, którego inspiracją były obrazy wybitnego polskiego malarza Józefa Chełmońskiego, "Krzyż w zadymce" i "Żurawie".

Jak zwykle na czas realizacji muralu zamówiliśmy słońce i pogodę. W miłej i wesołej atmosferze w ciągu 3-ch kolejnych dni w Wiźnie powstało współczesne dzieło na motywach twórczości Józefa Chełmońskiego. Już w trakcie realizacji malowidła dało się wyraźnie odczuć wyrazy sympatii i uznania dla artystów ze strony mieszkańców Wizny oraz ze strony licznie odwiedzających te strony turystów.
Jak zgodnie ustalili organizatorzy, Stowarzyszenie "Wizna 1939" i Gdańska Szkoła Muralu pod kier. Rafała Roskowińskiego , jest duża szansa na to, by w Wiźnie w kolejnych latach powstawały nowe obrazy, bo są takie możliwości i bardzo dobra atmosfera wokół tego projektu. Są już nawet nowe pomysły ...

Organizatorzy składają przy tym podziękowania dla Państwa Barbary i Józefa Zalewskich, właścicieli PIEKARNI W WIŹNIE, za udostępnienie ściany budynku na mural oraz za wspaniałe ciasto i chleb dla studentów. Słowa podziękowań kierujemy również do Państwa Bożeny i Marka Szymanowskich oraz Elżbiety i Mirosława Szymanowskich z Wizny, a także do wszystkich innych osób, które wsparły nas finansowo i organizacyjnie przy realizacji projektu.

Dariusz Szymanowski

/Osoby zainteresowane realizacją muralu w ich miejscowości prosimy o kontakt./

poniżej fotoreportaż z Wizny (autor zdjęć Dariusz Szymanowski)