Rekonstrukcja okopów na Sulinie.

W poprzedni, długi weekend wraz z grupą miłośników historii (z całej Polski) rekonstruowaliśmy fragment polskich, wrześniowych okopów pozycji wysuniętej odcinka "Wizna", w rejonie schronu na Sulinie, czyli tzw. czaty. Pierwsza tegoroczna majówka nie należała do najcieplejszych, ale wyjątkowo w tym przypadku można powiedzieć, że pogoda nam sprzyjała.

Po zlokalizowaniu śladu po wyraźnie przebiegającej "zygzakiem" transzei, wybraliśmy miejsce do rekonstrukcji, najlepiej wyeksponowane i jednocześnie najbardziej dostępne dla turystów. Następnie nasza silna ekipa zaopatrzona w siekiery, szpadle i łopaty bardzo szybko "rozprawiła się" z terenem, częściowo przywracając kształt i charakter dawnego okopu. O ile nie było dla nas zaskoczeniem, to na pewno dużą niespodzianką, ale w miejscu prowadzenia prac natrafiliśmy na fragmenty dawnych drewnianych pali, do których przybijano łaty dla wzmocnienia ścian okopu (na zdjęciu poniżej), co tylko potwierdziło, że dokonaliśmy właściwego wyboru miejsca.

Schron na Sulinie jest miejscem dotychczas najmniej znanym, stąd zależało nam, by miejsce to bardziej wyeksponować dla odwiedzających Wiznę. Dlatego do rekonstrukcji wybraliśmy fragment odcinka położonego przy tzw. niebieskim szlaku turystycznym, prowadzącym z Góry Strękowej do Wizny. Dziś można to miejsce odwiedzić i przenosząc się pamięcią do tamtych wrześniowych dni, wspominać naszych żołnierzy...

W czasie prac w rejonie schronu na Sulinie odwiedziła nas ekipa programu telewizyjnego "Było, nie minęło ..... Kronika zwiadowców historii", z red. Adamem Sikorskim na czele, by wziąć udział w kolejnym etapie poznawania historii walk pod Wizną. Nagranie będzie można zobaczyć w jednym z najbliższych wydań programu, emitowanego na kanale TVP Info w każdą sobotę o godz. 15.00 . Zapraszamy.

Dariusz Szymanowski

poniżej nasza fotorelacja (foto. Marcin Sochoń)