Dziś uroczystość na Górze Strękowej...

Dziś uroczystość na Górze Strękowej. Bez szumnych zapowiedzi, bez specjalnego nagłaśniania, po prostu, zwykła, krótka informacja na naszej stronie internetowej, a i tak efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Na Górze Strękowej punktualnie w południe zebrało się ok. 100 osób, by uczcić pamięć Bohaterów osamotnionej reduty, w 75 rocznicę bitwy pod Wizną.

Po rozpoczęciu uroczystości zaszczytną wartę honorową przy grobie mjr. Raginisa i kpt. Brykalskiego objęli członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu.

Wśród tych, którzy przybyli, by oddać hołd poległym oficerom nie zabrakło, jak zwykle niezawodnych, uczniów Szkoły Podstawowej im. Majora Władysława Raginisa z Piątnicy. Ogromne podziękowania dla uczniów, ale i dla nauczycieli, że pomimo niedzieli, znaleźli czas na wspaniałą lekcję patriotyzmu !

Miłą niespodzianką dla organizatorów była dziś obecność na uroczystości licznej grupy kibiców Jagiellonii Białystok. Wiązanka biało-czerwonych kwiatów od kibiców i ich głośny 3-krotny okrzyk „Cześć i chwała Bohaterom” były pięknym gestem pamięci z ich strony.  

Na Górze Strękowej obecni byli Rycerze Kolumba z Łomży oraz delegacja Łomżyńskiego Klubu Myśli Patriotycznej. Hołd poległym Bohaterom oddali także członkowie Obozu Narodowo Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej z Białegostoku.

Podczas uroczystości nie zabrakło, oczywiście, rodziny mjr. Władysława Raginisa, którą dziś głównie reprezentowała młodzież.

Oprócz ww. osób licznie przybyli też mieszkańcy okolicznych miejscowości. To ich rodzice i dziadkowie jako pierwsi zadbali o pochówek poległych oficerów.

Stało się już tradycją, że pamięć obrońców spod Wizny uczczono lotem 1000 gołębi pocztowych nad Górą Strękową, przygotowanym przez Hodowców Gołębi Pocztowych z sekcji Wizna, Łomża, Nowogród i Konarzyce. Głośne oklaski jakie się rozległy, gdy gołębie efektownie wzbijały się powietrze, były podziękowaniem od publiczności za trud włożony w przygotowanie lotu.

W imieniu Stowarzyszenia „Wizna 1939” składam serdeczne podziękowanie wszystkim obecnym osobom za wzięcie udziału w dzisiejszej uroczystości.

 Dariusz Szymanowski

 

/Zdjęcia z uroczystości: Maciej Mierzejewski/