Spotkanie z historią – Szkoła Podchorążych Piechoty w Komorowie.

Stowarzyszenie „Wizna 1939”, Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa oraz Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, zapraszają na Spotkanie z historią poświęcone Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie. Spotkanie odbędzie się w dniu 24 stycznia 2015 r. o godz. 13.00 w Ostrowi Mazowieckiej, przy ul. Lubiejewskej 158 (siedziba Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej).

Podczas spotkania zostanie zaprezentowany film archiwalny o Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie, opatrzony komentarzem znanej osobowości Ziemi Ostrowskiej, historyka,  Pana Ryszarda Ejchelkrauta, jak również  przewidziane są krótkie wystąpienia innych zaproszonych gości. Będzie też można zapoznać się z ciekawymi zbiorami Muzeum, a także obejrzeć okolicznościowe wystawy fotograficzne, w tym dotyczące SPP w Komorowie.

Nie mniej ciekawie zapowiada się premierowy pokaz filmu z rekonstrukcji wiecznego pióra mjr. Władysława Raginisa (absolwenta SPP Komorowo), które „w kawałkach” zostało odnalezione podczas ekshumacji doczesnych szczątków mjr. Raginisa, w mogile u podnóża Góry Strękowej, w sierpniu 2011 r. . Zdjęcia do filmu, pomimo, że nakręcone amatorską kamerą, pozwoliły uchwycić i zachować unikatowe sceny z ratowania tego wyjątkowego eksponatu i jednocześnie bezcennej pamiątki po bohaterskim dowódcy spod Wizny.

O wiecznym piórze i o emocjach związanych z jego odnalezieniem oraz rekonstrukcją opowie autor zdjęć, Dariusz Szymanowski.

Zrekonstruowane wieczne pióro, a także hełm odnaleziony podczas ekshumacji będzie można zobaczyć na miejscu, gdyż eksponaty te w trakcie  spotkania zostaną przekazane do Muzeum i (czasowo) wzbogacą jego zbiory.

Program, choć krótki, zapowiada się bardzo interesująco, ja zaś w imieniu organizatorów, wszystkich zainteresowanych na to spotkanie zapraszam /wstęp wolny/.                                                                                                                                          Dariusz Szymanowski   

 

Polecamy stronę internetową Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej:

www.muzeumostrowmaz.pl