Pamięci Sybiraków z Wizny.

Pomnik-mural upamiętniający wywózki „na Sybir” mieszkańców Wizny powstał w miniony weekend w Wiźnie.  I choć, jak mówi Marianna Karpińska, która przeżyła zesłanie, wracają przykre wspomnienia, to trzeba o tym pamiętać, by już nigdy się nie powtórzyło

Pamiętajmy więc o rodzinach wywiezionych z Wizny, ale też o dramacie kilkuset tysięcy innych obywateli polskich, zabranych w drogę do raju, w latach 1940-1941, a namalowany obraz niech nam o tamtych wydarzeniach przypomina.

Stowarzyszenie „Wizna 1939” składa podziękowanie wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania muralu, a zwłaszcza wykonawcom – studentom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, działającym przy Gdańskiej Szkole Muralu. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, za które także serdecznie dziękujemy.

Słowa podziękowania kierujemy również do mieszkańców Wizny za życzliwe przyjęcie gości z Gdańska.

Projekt zrealizował zespół w składzie: Karolina Pielak (autor projektu), Katarzyna Jurga, Agata Kędra, Magdalena Sadłowska, Paulina Tusk, Karol Madyjewicz, Jacek Tempczyk, Grzegorz Terlecki oraz Michał Ujczak.

Opieka artystyczna: prof. Jacek Zdybel,  Rafał Roskowiński.

Zapraszamy do udziału w realizacji naszych kolejnych projektów.

                                                                          Dariusz Szymanowski

 

Polecamy też reportaż:  https://www.youtube.com/watch?v=GdZytdprC1w

poniżej fotorelacja z pleneru /autor zdjęć Dariusz Szymanowski/

 {gallery}Sybiracy{/gallery}