OBCHODY 76 ROCZNICY BITWY POD WIZNĄ

Zbliża się 76 rocznica bitwy pod Wizną. Bitwy, w której broniąc ojczyzny złożyli w ofierze swoje życie mjr Władysław Raginis i kpt. Stanisław Brykalski. W tym roku, w dniu 12 września (sobota), po raz kolejny na Górze Strękowej k. Wizny odbędą się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne, a zarazem bohaterskie wydarzenia.
Uroczystości rozpocznie o godz. 11.00 msza św. polowa w intencji Ojczyzny, po której Oddziałowi Wołomin Związku Strzeleckiego, działającemu przy Stowarzyszeniu „Wizna 1939”, zostanie nadane imię kpt. Stanisława Brykalskiego, dowódcy artylerii odcinka „Wizna”.

Wyjątkowym wydarzeniem, niosącym szczególne przesłanie będzie – prezentowane po raz pierwszy, w wydaniu plenerowym – widowisko teatralne pt. „Jesteśmy Polski warci”, oparte na słuchowisku Jacka Raginisa i wyreżyserowane przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego. W role mjr. Raginisa, kpt. Brykalskiego, ppłk. Tabaczyńskiego, mjr. Korpala oraz innych żołnierzy, wcielą się członkowie grupy teatralnej „Galernicy sztuki” z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze oraz grupy teatralnej z Zakładu Karnego w Białymstoku, którzy są także twórcami scenografii, efektów akustycznych i rekwizytów. To nie tylko warto, to po prostu trzeba zobaczyć!

Po inscenizacji program przewiduje złożenie kwiatów na grobie polskich oficerów, znajdującym się w ruinach schronu dowodzenia na Górze Strękowej /prosimy o przygotowanie kwiatów/.

Stało się już tradycją, że podczas uroczystości hołd Obrońcom odcinka „Wizna” złożą Hodowcy Gołębi Pocztowych z sekcji Wizna, Łomża, Nowogród i Konarzyce, którzy wypuszczą w lot nad Górą Strękową 1000 białych gołębi.

W tym wyjątkowym dniu na Górze Strękowej, po raz pierwszy po 76 latach od "wrześniowych" wydarzeń, spotkają się przedstawiciele rodzin oficerów i żołnierzy z załogi odcinka „Wizna” oraz ich dowódców. Gośćmi Honorowymi uroczystości będą rodziny mjr. Władysława Raginisa, kpt. Stanisława Brykalskiego, ppłk. Tadeusza Tabaczyńskiego i mjr. Antoniego Korpala, a także rodziny innych żołnierzy i oficerów z załogi „Wizna”, które udało się zaprosić.

Zapraszamy do udziału w uroczystościach, by jak co roku obecność w tym miejscu była świadectwem naszej pamięci, szacunku i wdzięczności.

W sposób szczególny zapraszamy na Górę Strękową motocyklistów, z całej Polski, zwłaszcza zrzeszonych w klubach i stowarzyszeniach, tych, którzy we wrześniu 2010 roku, sprawowali asystę honorową, podczas uroczystości pogrzebowej oficerów, a także tych, którzy chcą być z nami teraz. Czekamy na Was!

ORGANIZATORZY:
Wójt Gminy Zawady
Stowarzyszenie „Wizna 1939”
Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa
Grupa Rekonstrukcji Historycznej Centralnej Szkoły Podoficerów KOP
w Osowcu-Twierdzy

PARTNERZY:
Związek Strzelecki
Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie
Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej w Kobyłce
Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej
GRH kawalerzystów 10 Pułku Ułanów Litewskich,
którzy podczas uroczystości wystąpią w barwach KOP-u

PATRONAT MEDIALNY nad uroczystościami objęły portale internetowe:
historia.mil.pl http://historia.mil.pl
historykon.pl  http://historykon.pl
II wojna światowa http://sww.w.szu.pl
oraz portal informacyjny i telewizja naszałomża.pl   http://naszalomza.pl

Imprezami towarzyszącymi będą także: pokaz obsługi działa artyleryjskiego, takiego jakim dysponowała polska artyleria pod Wizną, zakończony salwami armatnimi na cześć poległych oficerów i żołnierzy, wystawy broni, umundurowania oraz inne ciekawe atrakcje przygotowane przez organizatorów i partnerów uroczystości, dla osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Nie zabraknie także tradycyjnej wojskowej grochówki.

Podczas uroczystości na Górze Strękowej zostanie zlokalizowana stacja okolicznościowa do łączności radiowej krótkofalowej pod znakiem SN76BHO (76 rocznica bitwy pod Wizną + Bóg Honor Ojczyzna).

Zapraszamy do współpracy również inne osoby, organizacje, stowarzyszenia, które chciałyby w tym dniu zaprezentować swoje zbiory, wystawy czy inscenizacje.

Wszystkich serdecznie zapraszamy!
                                                                          W imieniu organizatorów
                                                                            Dariusz Szymanowski

Poniżej:
szczegółowy program uroczystości, wzory koszulek Stowarzyszenia „Wizna 1939” przygotowanych dla zainteresowanych uczestników uroczystości oraz znak Oddziału Wołomin Związku Strzeleckiego przyjęty w związku z nadaniem im. kpt. Stanisława Brykalskiego.