Polacy pomordowani przez Niemców w Jedwabnem spoczęli w uświęconej ziemi
- Szczegóły
- Utworzono: 08-05-2023
W sobotę 6 maja br. Stowarzyszenie „Wizna 1939” wspólnie z patriotami z całej Polski, którzy licznie przybyli na uroczystość pogrzebową, pochowało na cmentarzu w Burzynie ofiary zbrodni niemieckiej z lipca 1941 roku.
W dniach 15-16 października 2022 r. Stowarzyszenie „Wizna 1939” prowadziło w lesie przestrzelskim k. Jedwabnego poszukiwania ofiar zbrodni niemieckich z okresu II wojny światowej. W wyniku badań odkryto i ekshumowano szczątki jedenastu cywilnych ofiar niemieckich żandarmów z posterunku w Jedwabnem.
Zgodnie z zapowiedzią i po przygotowaniu miejsca pamięci, Polaków zamordowanych w lipcu 1941 r. pochowano uroczyście na cmentarzu parafialnym w Burzynie. Lokalizacja nie była przypadkowa. Jak udało się do tej pory ustalić, niektóre z ofiar pochodziły z parafii Burzyn. Ponadto na cmentarzu w Jedwabnem brakuje już miejsc do pochówku, stąd nie było możliwe założenie nowego miejsca pamięci.
We współpracy z proboszczem Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie ks. Marcinem Sobiechem od dawna przygotowywano uroczystości. Dzień przed pogrzebem w godzinach wieczornych szczątki ofiar trafiły do kaplicy w podziemiach kościoła w Burzynie, gdzie wierni mogli w cichej modlitwie oddać hołd pomordowanym Polakom. Następnego dnia szczątki przeniesiono do kościoła, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą, a następnie kondukt żałobny przeszedł na miejscowy cmentarz. W imieniu Biskupa Polowego Wojska Polskiego mszę odprawił ks. kmdr por. Bolesław Leszczyński, wspólnie z ks. Marcinem Sobiechem.
Pogrzeb odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, a asystę wojskową zapewnił 18 Pułk Logistyczny w Łomży. Szczątkami ofiar od początku opiekowali się żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (13 blp Łomża), którzy w październiku 2022 r. wspomagali poszukiwania i ekshumację ofiar. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Wojska Polskiego z 18 Pułku Logistycznego w Łomży, 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku, 13 Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży, a także funkcjonariusze reprezentujący Podlaski Oddział Straży Granicznej w Białymstoku i Komendant Regionalny Straży Ochrony Kolei w Białymstoku. Obecny był także Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża. Hołd pomordowanym oddali również samorządowcy z powiatu łomżyńskiego i powiatu ostrowskiego – Przewodniczący oraz Radni Rady Powiatu Łomżyńskiego oraz Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego.
W uroczystościach wzięli też udział przedstawiciele organizacji społecznych działających w obszarach historycznych: Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i Fundacji „Ocalić od Zapomnienia”.
Wszystkim, którzy przybyli do Burzyna w sobotnie popołudnie, by uczcić pamięć niewinnych ofiar, składamy podziękowanie.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do przedstawicieli mediów, bez których nasze historyczne śledztwa mogłyby zatrzymać się w martwym punkcie. Wśród nich można wymienić red. Adama Sikorskiego z programu „Było… nie minęło – kronika zwiadowców historii”, Ewę Mamińską z Krzysztofem Polakowskim z TVP3 Białystok, Pawła Wądołowskiego z Polskiego Radia Białystok, telewizję TVN24, portale mylomza.pl, xlomza.pl, 4lomza.pl i Gazetę Współczesną. Pragniemy podkreślić, że dzięki apelom medialnym zgłosili się do nas świadkowie zbrodni i rodziny pomordowanych.
Liczymy na to, że i teraz zgłoszą się kolejne osoby, dzięki którym dowiemy się więcej na temat tych dramatycznych wydarzeń z lipca 1941 roku. Dlatego ponownie zwracamy się do Państwa z APELEM o kontakt tych wszystkich, których rodziny zostały pomordowane w tej okolicy lub mają jakiekolwiek dokumenty lub informacje dotyczące niemieckich i sowieckich zbrodni na terenie Jedwabnego. Prosimy, odezwijcie się!
Nasz adres mailowy to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub kontakt przez serwisy społecznościowe Stowarzyszenia „Wizna 1939” na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
/poniżej fotorelacja z uroczystości; fot. Marta Szymanowska/
https://wizna1939.eu/index.php/169-polacy-pomordowani-przez-niemcow-w-jedwabnem-spoczeli-w-uswieconej-ziemi#sigProGalleria3028756087